Історія Вінниці

« Повернутися
Контакти
  • м. Вінниця

Історія чарівного Подільського краю Вінниці
 

Територія: 60,94 кв.км.

Кількість населення: 365600 чол.

Рік заснування: 1363

 

Найдавніше письмова згадка про місто датується другою половиною XIV століття. Тоді після перемоги над монголо-татарськими ордами литовське князівство намагалося зміцнити своє панування на Поділлі. Тому на узгір'ї лівого берега річки Південний Буг був побудований дерев'яний замок площею 1100 квадратних метрів з 6-ю вежами, в якому розмістився гарнізон захисників, а довкола тулилися оселі городян.

Тодішні літописці та очевидці відзначали, що цей край має все, що тільки може приносити земля. Тому протягом багатьох століть Вінниця, як і все Поділля, знаходились на перехресті експансивних змагань сусідніх князівств, орд, королівств та імперій.

Однак і за таких важких умовах місто розвивалося як економічний і культурний центр. У 1565 році місто стає центром Вінницького повіту Брацлавського воєводства, а в 1598 році - адміністративним і економічним центром цього воєводства. Про вагому роль Вінниці у житті краю свідчить надання їй у 1580, 1593 і 1634 роках привілеїв безмитної торгівлі на всій території польсько-литовської держави і надання в 1640 році магдебурзького права.

Придбання часткової незалежності у вирішенні питань життєдіяльності міста не задовольняло прагнення більшості городян до звільнення від іноземного гніту та утворення національної держави. Тому, 7 липня 1648 в Вінницю вступають частини військ Богдана Хмельницького під командуванням полковника Максима Кривоноса і вона стає центром сотні Кальницького полку.

Героїчну сторінку в історію боротьби українського народу за незалежність вписали Вінничанин в березні 1651 року, коли в ході оборони міста 3-х тисячним козацьким полком під керівництвом полковника Івана Богуна було повністю розгромлене 20-ти тисячне польське військо. У 1643 і 1653рр. Вінницю відвідав Богдан Хмельницький, який після цієї перемоги сказав: "Тебе славний полковнику, не забуде народ ніколи". Протягом 1653-1667 рр. Вінниця була полковим містом Української держави - Гетьманщини.

Після приєднання в 1793 році Брацлавського воєводства в Російській імперії Вінниця стає повітовим містом утвореної Подільської губернії. У 1798 р. у місті запроваджується "Міське положення", тоді як в цілому в Росії його впровадження відбувалося тільки після указу 1801 року.

Потужний економічне зростання Вінниці зумовило спорудження в 1871 році Києво - Балтської залізниці та відкриття залізничного сполучення Козятин - Здолбунів. За останні 40 років XIX століття Вінниця економічно зросла майже в три з половиною рази. З 1914 року місто стає адміністративним центром Подільської губернії.

Бурхливі події відбувалися у Вінниці протягом 1917-1920 років. Влада утримували революційні комітети робітничих і солдатських депутатів, ставленики австро-угорських військ, денікінської армії. Між тим у готелі "Савой" тимчасово перебував і активно діяло Уряд Української Народної Республіки.

У 1923 році місто стає центром округу, а з 1931 року і до нинішнього часу - адміністративним центром утвореної Вінницької області.

З Вінницею пов'язав понад 20 останніх років життя вчений, хірург М.І. Пирогов, основоположник польової хірургії, засновник Російського Червоного Хреста, автор 4-томного видання "топографічної анатомії", який свого часу врятував від гангрени знаменитого італійця Джузеппе Гарібальді. Музей-садиба з церквою-некрополем Пирогова завжди викликають великий інтерес з боку гостей та місцевих жителів.

Вінничани пишаються тим, що в місті почав творчий шлях український академічний театр ім. І. Франка, відкрив невмирущу красу української пісні славетний М.Д. Леонтович. Під патронатом ЮНЕСКО в місцевому краєзнавчому музеї зберігається найбільша колекція Подільської ікони. Далеко за межами України відомі своєю виконавчою майстерністю муніципальний хор і танцювальний колектив "Барвінок".

Великою популярністю у місцевих жителів і гостей користується літературно-меморіальний музей "великого сонцелюба", класика української літератури М. М. Коцюбинського.

З проголошенням незалежності України Вінниця стала третім містом в державі, в якому на головній площі з офіційної згоди місцевої влади замайорів синьо-жовтий прапор.
Кількість переглядів: 11334
Угода при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстра