Нікітський ботанічний сад « Повернутися
Нікітський ботанічний сад
автор:
Нікітський ботанічний сад - комплексне науково-дослідна установа, що веде роботи з питань плодівництва та ботаніки. Входить в систему Національної академії аграрних наук України. Розташований на Південному березі Криму між селищем Нікіта та Чорним морем.

У грудні 2001 року арборетум Нікітського ботанічного саду, а у вересні 2009 року Кримська колекція гербарію саду отримали статус національного надбання України - було внесено до державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання України.

У червні 1811 в Петербурзі імператор Олександр I підписав «Указ про установу в Криму Імператорського казенного ботанічного саду», в якому дозволяв влаштувати в «полуденної частині Криму» казенний сад, асигнувавши на це до 10 000 рублів щорічно. Указ було видано за клопотанням херсонського військового губернатора герцога Еммануїла Йосиповича де Рішельє, який керував тоді Новоросійським краєм. Ініціатива Рішельє отримала розвиток за підтримки наближеного до імператора 29-річного графа Михайла Воронцова і за сприяння головного інспектора з шелководству півдня Росії Биберштейна - видатного німецького ботаніка, який служив у Росії вже майже двадцять років.

 

У березні 1812 року, за рекомендацією Рішельє і Биберштейна, на пост директора учреждаемого на Південному березі Криму «Імператорського Таврійського казенного ботанічного саду» був призначений відомий учений-натураліст, помічник і учень Биберштейна, 31-річний Християн Стевен. Саме він організував ботанічний сад, як перша дослідне садове установа на півдні Росії. За думки Християна Стевена, ця установа мала скласти обширний розсадник всіх корисних і декоративних рослин південної Європи, для поширення їх у Криму. У вересня 1812 були здійснені перші посадки.

Через три роки ботанічний сад випустив свій перший каталог рослин, де значилося в реалізації 95 сортів яблунь, 58 сортів груш, 6 ягідних і 15 декоративних порід.

«Тут до спостережень і теоретичних занять Стевена, - писав академік П. І. Кеппен, - приєдналася і практика, якої вся південна Росія зобов'язана розведенням та розповсюдженням великої кількості нових більш-менш акліматизованих дерев і рослин, як з опадаючим листям, так і вічнозелених , а також кращих сортів фруктових дерев ». Завдяки Стевену Нікітський сад незабаром перетворився на найпрекрасніший розплідник і ботанічний акліматизаційний пункт, який служив як би етапом при переході рослин зі сходу на захід і назад з Європи до Азії.
Угода при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстра