Національний музей літератури України

« Повернутися
Контакти
  • м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 11
  • Тел.: (044) 235-12-96
  • Тел.: (044) 235-13-44
  • Тел.: (044) 235-13-70

Національний музей літератури України
 

Національний музей літератури України — один з найпопулярніших загальнодержавних музейних закладів країни, провідний серед музеїв літературного та літературно-меморіального профілю.
 

Музей розташований у самому центрі Києва — на розі вулиць Б.Хмельницького та Терещенківської, у будинку, який є пам'ят¬кою історії та архітектури кінця XIX ст., - колиш¬ньому головному корпусі Колегії Павла Ґалаґана, спорудженому 1871 року відомим архітектором О. Я. Шілле у стилі пізнього класицизму.

Засновник Колегії, Григорій Павлович Галаган (1819 -1888) - український громадський діяч, великий землевласник на Полтавщині та Чернігівщині. Стояв на позиціях українофільства. Особисто листувався з Тарасом Шевченком, Михайлом Максимовичем, Пантелеймоном Кулішем, Володимиром Антоновичем, багатьма членами “Старої громади“ у Києві. Був членом Державної Думи. Брав участь у підготовці селянської реформи 1861 року. Як політичний діяч обстоював інтереси українського селянства. З 1865 року і до самої смерті – земський діяч-меценат.

У селі Сокиринці відкрив першу в Україні селянську позичково-ощадну касу. З ініціативи та за матеріальної підтримки Григорія Галагана 1874 року у Прилуках було відкрито гімназію та ряд народних шкіл. Увійшов в історію і як засновник Колегії Павла Галагана у Києві (1871). Підтримував українську архітектуру, хорове мистецтво і вистави вертепної драми. Галаган надавав значну матеріальну підтримку журналові “Кіевская Старина”. Впродовж 1873 – 1875 рр. був головою Південно-Західного Відділу Географічного Товариства.

Протягом десятиліть у Колегії працювали відомі педагоги та вчені: філолог, член-кореспондент Петербурзької Академії наук Павло Житецький, літературознавці Василь Сиповський та Володимир Науменко, художники Микола Мурашко та Микола Пимоненко, поет і драматург Інокентій Аненський, історик і громадський діяч Єлисей Трегубов, літературознавець-славіст Андроник Степович, філософ і психолог Яків Колубовський, педагог Іван Нечипоренко та інші.

Серед вихованців Колегії - відомий вчений-орієнталіст Агатангел Кримський, біолог Володимир Липський, психолог Григорій Костюк, поети Микола Филипович та Михайло Драй-Хмара, інші відомі діячі української науки і культури. На виставці демонструються оригінали документів з Центрального державного історичного архіву України та Інституту рукопису ЦНБ ім. В. Вернадського, зокрема документи з історії родоводу Галаганів ( початок ХУІІІ століття); листи Г. П. Галагана до матері (1842-1861), його нотатки про селянське питання в Україні (1863); дарчий запис Г.П. Галагана про надання прибутків з родових маєтностей на утримання ним Колегії (1870). Комплекс документальних матеріалів про історію Колегії представлено з фондів музею - зокрема листи К.В. Галаган, опікунки Колегії, до тодішнього директора Андроника Степовича (90-ті роки ХІХ століття).

Кількість переглядів: 7306
26вер
Консультації на 1 рік, безліміт сімейного лікаря для...
26вер
Діагностика та малоінвазивні технології, рішення...
26вер
Догляд за шкірою: ідеальна в будь-якому віці....
Всі новини
Угода при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстрації, угоду користувача при реєстра